Ev Tozu Akarları

Ev tozu akarları tıbbi adıyla "mite" olarak adlandırılmaktadır. En sık rastlanan tipi de "dermatofagoid" olarak anılmaktadır ki deri yiyen anlamına gelmektedir. Bu parazit niteliğindeki böcekçikler normalde halı, kilim, yorgan, yastık, tüylü eşyalar ve oyuncaklarda yaşarlar. Yaşamaları için gerekli besini insan deri ve tüy döküntülerinden karşılarlar.

Su ihtiyaçlarını ise havadaki nemden elde ederler. Bu nedenler insanın olduğu yerde, nemli ortamda ve tüylü zeminde yaşayıp ürerler. 30-40 mikron (1 mikron milimetrenin binde biridir) çapında bir büyüklüğe sahiptir. Yumurtlayarak çoğalırlar. Yumurtadan çıkan yavru 3 haftada erişkin hale gelerek çoğalmaya başlar.

 

Ev tozu akarının en sık alerjeni dışkılarıdır. Yaşadıkları halı, kilim, perde vs ye bıraktıkları dışkıları üzerinde yürüme, silkme ve benzeri hareketlerle çevre havaya karışır ve buradan kolayca burundan da geçerek solunum yollarına ulaşarak en sıklıkla alerjik astıma yol açar. İnsanın ev içinde geçirdiği en uzun süre yatak odaları olduğu için en sık akar alerjeni ile karşılaşma yeri de yatak odasıdır. Burada yatak, yorgan, yastık, yerdeki halı, kilim, perde ana kaynaklardır. Akarların nemin %50'nin altında olduğu yerlerde ve 60 derece ısının üzerinde yaşama şansları azalır. En sık ev içi alerjenleri oldukları için ve her zaman ortamda bulundukları için yıl boyu alerji yaparlar. Tabi ki ev içinde ve kapalı ortamda geçirilen birim zamanın arttığı kış mevsimlerinde daha çok alerjik hastalık bulgusuna yol açarlar.

Bir gram ev tozu içinde yanda gördüğünüzden 100-500 adeti canlı olmak üzere, yaklaşık olarak 19.000 adet akar bulunur. Akarların en önemli alerjen kaynağı dışkılarıdır. Bir akar günde ortalama 20 kez dışkılar ve 100 akar bir haftada 2 mikrogram alerjen üretir. 1 gram ev tozunda 2 mikrogramın üzerinde akar alerjeni bulunması alerji gelişimi için risk faktörü ve 10 mikrogramın üzerinde bulunması ise, astım atağı için risk faktörü olarak kabul edilmektedir.

Ev tozu akarına karşı alınacak en etkin önlemlerden biride buharlı temizlik makinesi kullanarak 150 derece buharla bu yaratıkları etkisiz hale getirmektir.

© 2015 Buharlı Temizleyici | En İyi Ev Tipi ve Profesyonel Temizlik Makineleri
info@buharlitemizleyici.com
Buharlı Temizleyici | En İyi, Kaliteli ve Uygun Fiyatlı Buharlı Temizlik Makineleri buharli temizleyici, buharli temizleyiciler, buharlı temizlik, buharlı temizlik makinası, buharlı temizlik makinesi, buharlı temizlik robotu, buharlı temizlik aletleri, buharlı temizleme, buharla temizleme, akar temizliği, profesyonel buharlı temizlik, endüstriyel buharlı temizlik, buhar temizliği, buharlı süpürge, profesyonel buharlı temizlik makinası, 10 bar buhar makinesi, 9 bar buhar makinesi, endüstriyel buharlı temizlik, ariete buharlı temizleyici, unitekno buharlı temizleyici, ariete buharlı temizlik Ev Tipi Profesyonel Tip Ariete ve Unitekno Buharlı Temizlik Makineleri. Buharlı Temizlik Robotu ve Sanitasyon Sistemleri